Georg Hegel – krótka notka


Czytasz tekst z kategoriiHistoria.

Znany filozof Niemiecki, twórca systemu idealistycznego, jego najbardziej znane dzieła ukazały się, gdy był dorosłym i w pełni wykształconym człowiekiem, przez całe życie rozwijał filozofię idealizmu.

Życie

Georg Wilhelm Friedrich Hegel urodził sie 27 sierpnia 1770 roku w Stuttgarcie, zmarł 14 listopada 1831 roku w Berlinie. Wychowywał się w rodzinie urzędnika. Na początku studiował teologie, dopiero później zajął się filozofią.Wykładał na uniwersytecie w Jenie. Pracował także jako redaktor dziennika oraz był dyrektorem gimnazjum. W tym czasie opracował swój system filozoficzny. Dzięki swoim dziełom stał się bardzo znanym myślicielem. Jego teorię podzielało wielu uczniów, dlatego zdobył pozycję największego filozofa Niemiec. W życiu prywatnym doczekał się syna Karla von Hegela, który był historykiem. Hegel zmarł w czasie epidemii cholery.

Filozofia

Mężczyzna zakładał, że byt i historia to zjawiska intelektualne, które stale dążą do rozwoju. Sądził, że to co się dzieje na świecie nie jest przypadkowe lecz celowe. Hegel zbudował całkowity system nauki. Składał się on z logiki, filozofii ducha i filozofii przyrody. Pierwsza część zawierała logikę subiektywną ( byt i wiedza ) oraz obiektywną ( teoria pojęć). Filozofia ducha dzieliła się natomiast na ducha subiektywnego, obiektywnego i absolutnego. Filozofię przyrody podzelił na mechanikę, fizykę i organikę. Założenie to miało objąć poznanie ducha w swojej swoistości. Zajmował się również filozofią państwa i dziejów, sztuki, religii czy teorią rozwoju.

.

© Ichlerne.pl 2019