Elisha Otis – krótka notka


Czytasz tekst z kategoriiHistoria.

Amerykański konstruktor który, opracował pierwszy sprawnie działający dźwig osobowy zwany również chwytaczem, jego zadaniem było utrzymanie kabiny dźwigu w razie pęknięcia liny.

Życiorys

Elisha Graves Otis urodził się 3 sierpnia 1811 roku w Halifaksie, zmarł 8 kwietnia 1861 roku. Młody mężczyzna podejmował się różnych prac. Jego praca zawodowa, jednak nie do końca go satysfakcjonowała. W 1852 roku Bedstead Manufacturing Company poprosił go o zaprojektowanie dźwigu towarowego. Urządzenie to miało pokonać niebezpieczeństwo jakie groziło ludziom pracującym na wysokościach. Otis stworzył pierwszy bezpiecznie działający dźwig. Swój wynalazek zaprezentował na Wystawie Światowej w 1853 roku. Wtedy również dokonał swojej pierwszej sprzedaży bezpiecznego dźwigu. Konstruktor w życiu prywatnym doczekał się dwóch synów: Charlesa oraz Nortona. Jego potomkowie kontynuowali sprzedaż urządzenia stworzonego przez znanego ojca.

Sukces

Jeden z pierwszych dźwigów jakie opracował Otis został zainstalowany w domu handlowym w Nowym Jorku. Napędzany był on przez maszynę parową. Wynalazek amerykańskiego inżyniera sprawił, że ludzie bardzo chętnie korzystali z dźwigów osobowych. Z tego powodu zaczęto budować wielopiętrowe wieżowce. Sukces konstruktora postanowili wykorzystać Jego synowie.
Założyli oni w 1867 roku firmę Otis Brothers and Company w stanie Nowy Jork. Firma ta zajęła się wytwarzaniem dźwigów osobowych. W Ameryce działa duża ilość dźwigów Otis w różnych budynkach. Jest jedną ze znanych firm na świecie.

.

© Ichlerne.pl 2019